Reguły gry uległy zmianie. Zbliża się koniec.

13:14 18 Komentarze     An Liu, Shang, jest zrozpaczony po utracie miłości swojego życia. Miłości, która dawała ukojenie jego lękom, ciału oraz duszy. Miłości, której szczątki do tej pory nosi przy sobie. Gra dla Chiyoko, dla śmierci. Światowej klasy haker, specjalista od bomb, który nie zważa na żadne okoliczności. W pogoni za zrealizowaniem swojego celu, pomszczeniu Chiyoko oraz zakończeniu całej tej farsy, nie zahamuje się przed niczym. W końcu udaje mu się osiągnąć to, do czego zmierzał, jednak w sposób, którego nie przewidział.
     Sarah Alopay, Cahokianka, po chwilowym załamaniu i zagubieniu się w całym szaleństwie związanym z Endgame, powraca do gry silniejsza, odbudowana i zmotywowana. Po zmierzeniu się z targającymi nią wyrzutami sumienia, udaje jej się przebrnąć przez bestialstwo, które próbuje zawładnąć światem. Z nowym nastawienie, nie cofnie się przed niczym, by powstrzymać to co rozpoczęła.
     Jago Tlaloc, Olmek, zakochany w dziewczynie pragnącej powrotu do szarej rzeczywistości sprzed Endgame. Wyrzekając się okrucieństwa narzucanego przez rodzinę, decyduje się na walkę przeciwko Stwórcom, zawierając sojusz z innymi graczami. Czy miłość będzie w stanie pokonać śmierć? Czy idea Endgame przestanie istnieć?
     Aisling Kopp, Celtka, która sprzeniewierzyła się regułom własnego ludu, po to, aby zakończyć nieobliczalną masakrę, szykowaną przez Bogów. Odwracając się od dziadka, który w obliczu Endgame, nie cofnie się przed morderstwem z zimną krwią, postanawia zaufać innym. Czy razem mają większe szanse? Czy sojusz jest w stanie cokolwiek zmienić?
     Maccabee Adlai, Nabatejczyk, pretendent do zwycięstwa. Gracz posiadający dwa z trzech kluczy. Zawzięty zawodnik dążący do celu po trupach. Trupach przyjaciół, rodziny, wrogów i przypadkowych ofiar, które miały nieszczęście napotkać go na swojej drodze. Czy mała dziewczynka o niesamowitych zdolnościach będzie w stanie wpłynąć na postępowanie Gracza?
     Shari Chopra, Harappanka, zrozpaczona dziewczyna, która straciła sens życia. Po okrucieństwie, które spotkało cały jej lud, jej rodzinę, musi zmierzyć się z kolejnym losem. Stwórcy, którzy bezlitośnie uczynili jej córkę Kluczem Niebios, dążą do jej śmierci. Czy matczyny instynkt będzie w stanie wpłynąć na jej tożsamość Gracza? Czy nie przesłoni wszystkiego pogrążając tym samym szansę na zatrzymanie Endgame?
     Hilal Ibn Isa al-Salt, Aksum, jedyny, który zrozumiał czym tak naprawę jest Gra. Ten, który prawie poświęcił życie, jedynie po to, aby ją przerwać. Sprawiedliwy, miłosierny, hojny i winny, jednak gotowy odkupić swoje przewinienia. Czy poświęcając wszystko, uda mu się doprowadzić całą tę farsę do końca?
     Reguły Gry uległy zmianie. Każdy ruch jest dozwolony, każda ze stron działa według własnych zasad. Klucz Słońca czeka na odnalezienie. Endgame zbliża się ku końcowi. Czy zakończy je zwycięstwo jednego z uczestników czy może walka o jego zaprzestanie?
     Ostatni tom cyklu Endgame spełnił swoją rolę. Wszystkie działania powzięte w poprzednich częściach zostały doprowadzone do końca. Sojusze zawarte ku zaskoczeniu Stwórców toczą się własnym, nieprzewidywalnym torem. Wydarzenia następujące jedno po drugim są coraz bardziej nieprawdopodobne. A Gra ujrzy swój finał w ten czy inny sposób.
     Reguły gry są najbardziej niedopracowaną częścią serii, przynajmniej w moim odczuciu. Fabuła przybiera coraz bardziej nielogiczną formę, a niektóre rozwiązania zaproponowane przez autorów często wydają się wymuszone i nieprzemyślane. W szaleńczym biegu ku końcowi Endgame, cały styl poprzednich tomów oraz pomysł na jego finał zanika.
     Jednakże, zupełnie nie przeszkadza to wyobraźni, która w Regułach gry może w końcu rozwinąć swoje skrzydła na całą ich rozpiętość. Nie potrafię ocenić, czy efekt ten był celowy, czy niedopracowanie miało na celu umożliwienie czytelniom fantazji, którą z pewnością przeżyją. Jednak uważam, że seria Endgame dużo lepiej sprawdziłaby się na ekranie. Wymyślne kreacje bohaterów, nietypowa, choć odrobinę powtórzona fabuła (nie ukrywając mojego zdystansowanego podejścia do fantastyki, które z każdym dniem przeradza się w zaintrygowanie), która zrobiła na mnie wrażenie oraz kreatywne i piekielnie trudne wskazówki ukryte w cyklu, wydają się wspaniałym materiałem na serial.
     Pomimo, że Endgame nie trafi na listę najlepszych książek, które udało mi się do tej pory przeczytać, uważam, że jest to seria intrygująca, zaskakująca i przyjemna. Zatem polecam każdemu, kto czuje się do niej przekonany!

Moja ocena: 6/10


Za książkę dziękuję Wydawnictwu SQN!

18 komentarze

Skomentuj
4 lutego 2017 15:22 delete

Książkę posiadam już u siebie w biblioteczce :)
Koniecznie muszę nadrobić zaległości :)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
4 lutego 2017 15:56 delete

Proszę o wiadomość jak już nadrobisz i wyrazisz o niej swoje zdanie ;)
Chętnie przeczytam Twoją opinię.

Odpowiedz
avatar
5 lutego 2017 13:05 delete

Nawiązałam z tym wydawnictwem współpracę i jestem pełna oczekiwania. Jednak ta książka do mnie nie przemawia, ale to fakt, że nie jestem fanką fantastyki ;)

Pozdrawiam, Oliwia :")
Zjadam Szminkę

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
6 lutego 2017 08:35 delete

Ja również za nią nie przepadałam, a przyłapuję się na tym, że coraz częściej po nią sięgam ;)

Odpowiedz
avatar
Ewa Smaś
AUTOR
6 lutego 2017 16:57 delete

Okładka całkiem nieźle się prezentuję :D
Obserwuję ;)

Pozdrawiam
toreador-nottoread.blogspot.com

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
6 lutego 2017 20:33 delete

Więc... zacznij cykl jeszcze raz i będziesz mogła bez skrupułów podziwiać przepiękną okładkę trzeciej części ;)

Odpowiedz
avatar
livingbooksx
AUTOR
7 lutego 2017 18:34 delete

Nie czytałam jeszcze tej serii, ale odkąd przeczytałam "Więźnia labiryntu", szukam podobnej tematyki a tutaj wydaje mi się właśnie taka być. Na pewno sięgnę po serię :)
Justyna z livingbooksx.blogspot.com

Odpowiedz
avatar
7 lutego 2017 20:41 delete

Jakoś mnie nie ciągnie do tej serii :D

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
8 lutego 2017 09:01 delete

Do tej pory Więźnia labiryntu jedynie oglądałam, w dodatku tylko pierwszą część, ale skoro szukasz podobnej tematyki, to znaczy, że warto sięgnąć po tę serię ;)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
8 lutego 2017 09:02 delete

Też tam myślałam. W sumie nie jestem zachwycona, ale cieszę się, że przekonałam się o tym na własnej skórze ;)

Odpowiedz
avatar
9 lutego 2017 09:27 delete

Szkoda tylko, że książka pozostawiła mnie z wieloma niedopowiedzeniami, mam wrażenie, że jakby szykowało się coś jeszcze. :)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
9 lutego 2017 10:38 delete

Albo szykuje się coś jeszcze, albo zabrakło pomysłów ;)

Odpowiedz
avatar
Paula Paulaa
AUTOR
9 lutego 2017 16:49 delete

Jakoś niezbyt mnie ciągnie do tej serii... Ale może kiedyś spróbuję ^^

Zabookowany świat Pauli

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
9 lutego 2017 16:53 delete

Jeśli się zdecydujesz to koniecznie daj znać ;)

Odpowiedz
avatar
Amanda
AUTOR
9 lutego 2017 18:41 delete

Kto wie, może jeszcze ktoś zdecyduje się na stworzenie filmu na podstawie tej serii. ;)
Szkoda, że pojawiły się jakieś niedopracowania, ale fajnie, że i tak cała seria ma coś w sobie. ;) Ja niestety jej nie czytałam, ale jeszcze się zastanowię nad tym, czy jej nie nadrobić. ;)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
9 lutego 2017 19:32 delete

Jeśli pojawi się film, myślę, że będzie zdecydowanie lepszy niż książki :)
Koniecznie daj mi znać, kiedy się zdecydujesz. Z chęcią przeczytam co Ty sądzisz o Endgame!

Odpowiedz
avatar
Tali Domi
AUTOR
10 lutego 2017 15:13 delete

Bardzo długo chodzę koło tej serii, jednak zawsze trafiałam na coś innego :)
Mam nadzieję, że kiedyś to nadrobię.

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
10 lutego 2017 18:27 delete

Jak już nadrobisz to koniecznie daj znać co o niej sądzisz ;)

Odpowiedz
avatar