Niezwykła książka zwykłego człowieka!

17:29 6 KomentarzeNie ukrywam, że gdyby nie interwencja autora, raczej nie sięgnęłabym po tę pozycję. Jednak gust czytelniczy zazwyczaj nas ogranicza, a wychodzenie spoza własnej tzw. czytelniczej strefy komfortu, nie raz pokazuje, że w każdej dziedzinie życia eksperymenty popłacają.

Niezwykła decyzja Abuelo Caduco to zbiór czternastu humoresek poruszających różnorodne tematy, poczynając od relacji damsko- męskich, a kończąc na utożsamianiu się ze zwierzętami różnej maści. W książce nie zabrakło kontrowersyjnych tematów wywołujących niemałe poruszenie, dlatego od razu zaznaczam, że nie jest to pozycja dla tych, którzy stronią od nawiązań do religii, transseksualizmu, polityki oraz kilku innych pikantnych kwestii.


Moim początkowym zamysłem było opisanie każdego z opowiadań osobno, jednak po zapoznaniu się z kilkoma z nich, zauważyłam, że jest to zadanie niemożliwe. Każda historia zawiera w sobie unikatowe postacie, których portrety psychologiczne (niesłychanie przemyślane, a czasem nawet wykraczające poza wszelkie wyobrażenia) powodują natłok myśli i skojarzeń (choć nie jestem w stanie stwierdzić, czy był to celowy zabieg). Od wiarołomnych brutali po Końskich amantów! Niesforni, niefrasobliwi i na pewno nieprzewidywalni, co tylko dodaje uroku całej książce.

Sceneria każdego z opowiadań niesie ze sobą inny przekaz, ukazując niesamowite obycie i elastyczność autora. Nie raz zastanawiałam się czy opisane wydarzenia nawiązują do osobistych przeżyć Pana Tequili, czy jednak realistyczna otoczka została stworzona na potrzeby tego zbioru. Tak czy inaczej, nawiązania do kultury iberyjskiej i barwna sceneria wprowadzają czytelnika w pełen życia, gorący klimat.


Przyznam szczerze, że niejednokrotnie zdarzyło mi się zastanawiać, czy zbiór powstał dzięki fantastycznej wyobraźni i inteligencji, czy może poprzez jakieś fantazyjne wspomagacze, ponieważ wiele elementów wychodziło poza wszelkie wyobrażenia! Oczywiście nie jest to żaden przytyk, raczej słowa uwielbienia skierowane w stronę człowieka, który szturmem wykracza poza granice komfortu, prowokuje, daje do myślenia i bawi jednocześnie. Nawiązania do wielu współczesnych zdarzeń bądź relacji międzyludzkich pozwalają na zobaczenie wszystkiego z innej perspektywy, a mądre i umiejętnie wplecione kwestie filozoficzne nie powodują przerażenia, ale sprawiają, że wszystko wydaje się banalnie proste.

Chapeau bas za niezwykłą grę słów, porządną dawkę końskiego (i nie tylko) humoru oraz przekomiczne spojrzenie na wszystkie zagwozdki ludzkości, które oprócz kontrowersji, wywołują niepotrzebne spory. 

Lubicie eksperymenty? Jakie książki wywarły na Was podobne wrażenia? ;)

Za książkę serdecznie dziękuję Michaelowi Tequila!

6 komentarze

Skomentuj
Zabukowana
AUTOR
16 lipca 2017 13:20 delete

Wychodzenie poza swoją sferę komfortu, również czytelniczego, ma wiele zalet. M.in. pozwala lepiej poznać otaczający nas świat, spojrzeć na rzeczy z różnych punktów widzenia, bo nie każdy myśli tak samo. A więc warto sięgać po nowości☺. Zapiszę sobie tytuł, bo brzmi bardzo ciekawie z Twojej recenzji, pozdrawiam🤗

Odpowiedz
avatar
Agaa
AUTOR
16 lipca 2017 15:16 delete

Chyba muszę spróbować :)

Pozdrawiam Agaa.
http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/2017/07/41-i-42-recenzja-dom-i-umys-edward.html

Odpowiedz
avatar
18 lipca 2017 12:41 delete

Nigdy nie słyszałam o tej książce ;) Rzadko czytam tego typu zbiory opowiadań, więc mogłabym zrobić coś nowego...

Pozdrawiam
Caroline Livre

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
22 lipca 2017 14:07 delete

Jest ciekawa, chociaż bardzo nietypowa. Przynajmniej ja do tej pory nie spotkałam się z żadną książką tego typu ;)

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
22 lipca 2017 14:08 delete

Polecam! Mi wyszło to na dobre ;)

Odpowiedz
avatar