Tyle szumu o Encyklopedię?!

14:00 12 KomentarzeNaukowa, literacka i językowa uczta Artura Pérez- Reverte w najpiękniejszym wydaniu, które swoją okładką symbolizuje ewolucję i rewolucję. Nie chodzi jedynie o wydarzenia historyczne, których nie zabraknie, ale również o filozoficzny przewrót, który Misja: encyklopedia wywołuje w głowach czytelników!

Hiszpańska Akademia Królewska kojarzy się z pięknem, dobrobytem i inteligencją napływającą ze wszystkich stron. Jednak ta instytucja nie zawsze wywoływała takie skojarzenia, a cena płacona za dbanie o najwspanialszą formę języka, niejednokrotnie wymagała poświęceń. W celu wzbogacenia zbioru o jedno z najbardziej kontrowersyjnych i przewrotnych dzieł XVIII wieku, członkowie Akademii postanawiają oddelegować dwóch dostojnych mężczyzn, którzy wyruszą w podróż z Madrytu do Paryża i zdobędą zakazaną Encyklopedię.


Tyle szumu o zwykłą encyklopedię? Wielka Encyklopedia Francuska wydana w latach 1751-1766, to opasłe dzieło zawierające zakazaną wiedzę z zakresu nauki, sztuki i rzemiosła. Jedno ze szczytowych osiągnięć Oświecenia błyskawicznie stało się tematem tabu. Na całym świecie wywoływało burzliwe dyskusje, kontrowersje i niejednokrotnie doprowadziło do egzekucji. Za przyzwoleniem Jego Królewskiej Mości Karola III, admirał don Pedro Zárate oraz bibliotekarz  don Hermógenes Molina wyruszają w niebezpieczną podróż w celu zdobycia buntowniczego dzieła. Podróż, której  skutki przejdą ich najśmielsze oczekiwania.

Oprócz barwnych postaci, których identyfikacja i powiązywanie z największymi dziełami literatury sprawiają niesamowitą frajdę, Misja: encyklopedia zawiera odniesienia do wiekopomnych wydarzeń i osobistości. Książka poszerzająca horyzonty i otwierająca oczy na brutalną rzeczywistość, sprawia, że dotychczas ugruntowana wiedza o świecie chwieje się w posadach. W sposób delikatny, aczkolwiek dosadny autor uświadamia nam znaczący wpływ Kościoła na każdą dziedzinę życia, jednak wyciągnięcie wniosków i odniesienie ich do współczesnej sytuacji, pozostawia czytelnikom.


Barwne krajobrazy, wyraziste postacie, rewolucyjny klimat oraz tajemnicza otoczka towarzysząca misji zdobycia Encyklopedii, sprawiają, że książka miesza w sobie elementy powieści detektywistycznej, biografii najznamienitszych myślicieli oraz traktatu filozoficznego wpływającego na zmianę poglądów. Akcja, choć momentami płaska i zbyt rozwlekła, pozwala na zatopienie się w nastrojach panujących w XVIII-wiecznej Francji i Hiszpanii, obyczajach panujących wśród różnych warstw społecznych oraz poglądach niejednokrotnie prowadzących do egzekucji.

Nietypowa narracja przeplatająca teraźniejszość z przeszłością oraz fikcja mieszająca się z prawdą sprawiają, że ta satysfakcjonująca, a jednocześnie niesamowicie wymagająca lektura jest warta każdej godziny spędzonej w doborowym towarzystwie honorowych akademików. Książka, przy której pytanie gdzie kończy się fikcja, a zaczyna prawda nabiera zupełnie innego znaczenia!

12 komentarze

Skomentuj
Zarzyczka
AUTOR
22 lipca 2017 21:09 delete

Po Twojej recenzji nabrałam wielkiej ochoty na tę książkę. Lubię takie historie, i to jeszcze z książką o zakazanej wiedzy w tle. Bardzo ciekawy blog, będę zaglądać :)

Odpowiedz
avatar
22 lipca 2017 22:51 delete

Ta książka jest na mojej liście must read, Twoja recenzja tylko utwierdza mnie w fakcie, że warto się z tą pozycją zapoznać :)

Odpowiedz
avatar
Storm Wind
AUTOR
23 lipca 2017 11:09 delete

Nadal nie wiem, mam dużo innych na liście must reading, więc chyba się wstrzymam. :/
Zostaję na dłużej! :DD
Buziaki,
StormWind z bloga cudowneksiazki.blogspot.com

Odpowiedz
avatar
Ewelina
AUTOR
24 lipca 2017 13:14 delete

Cóż... ta ksiązka i tak była na liście "do przeczytania", w końcu to Perez-Reverte - pisarz w moim odczuciu bardzo nierówny, ale nie przepuszczam jego książek, bo mogłabym przeoczyć arcydzieło. Po Twojej recenzji upewniłam się, że muszę sięgnąć po nią szybciej, niż planowałam :)

Pozdrawiam
Ewelina z "Gry w Bibliotece"

Odpowiedz
avatar
27 lipca 2017 18:41 delete

Nie słyszałam o tej książce, ale czuję w kościach, że to coś dla mnie. Bardzo lubię motywy historyczne i przeplatanie się historii z teraźniejszością. Nawet ta miejscami rozwlekła akcja mnie nie odstrasza :)

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
27 lipca 2017 20:08 delete

Dziękuję i cieszę się, że udało mi się przedstawić tę książkę zachęcająco ;)

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
27 lipca 2017 20:08 delete

Dziękuję i życzę udanej lektury ;)

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
27 lipca 2017 20:09 delete

Szkoda, bo warto ;)

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
27 lipca 2017 20:10 delete

Porównując tę książkę do jego arcydzieł, chyba jednak okaże się, że na ich tle wypada bladziej, mimo to urzekła mnie od pierwszego przeczytania! ;)

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
27 lipca 2017 20:10 delete

Super, mam nadzieję, że uda Ci się przeczytać tę książkę i dostrzec w niej mnóstwo wartościowych rzeczy ;)

Odpowiedz
avatar
Marta
AUTOR
2 sierpnia 2017 21:33 delete

Pierwszy raz widzę tę książkę, a czuję, że to moje klimaty! Jak dorwę - bez wątpienia przeczytam! ;)

Odpowiedz
avatar
11 sierpnia 2017 18:33 delete

Nie sądziłam, że to taka niesamowita książka.

Pozdrawiam.
Kasia z Ebookowych recenzji
http://ebookowe-recenzje.blogspot.com

Odpowiedz
avatar