Co ma być to będzie i zdarzy się wszędzie...

10:27 16 Komentarze
     Przyszłość to przeszłość. Co ma być to będzie. Rozpoczyna się Endgame. Gra stworzona przez nadludzkie istoty, Annunakich, Ludzi Niebios, Bogów. Dwunastu uczestników, reprezentantów prastarych rodów, zostaje wybranych, aby dzielić losy tysięcy innych graczy. Graczy, którzy walczą o przetrwanie zarówno swoje jak i swojego ludu. Endgame to przekleństwo, przeznaczenie, życie i śmierć, miłość, kłamstwa, zdrada i walka.

     Marcus Loxias Megalos, Minojczyk, znudzony szesnastolatek, który jest w stanie poświęcić swoje życie Endgame. Chiyoko Takeda, Mu, niema siedemnastolatka, mistrzyni żeglarstwa i nawigacji, zwinna alpinistka, biegła w symbolach, językach i słowach, zabójczyni. Sarah Alopay, Cahokianka, przykładna osiemnastoletnia absolwentka szkoły średniej, reprezentantka stanu w piłce nożnej i biegach, wzorowa uczennica, zabawna, miła i niebezpieczna. Alice Ulapala, Koorianka, urocza Australijka o potężnej, muskularnej budowie. Aisling Kopp, Latenka, wysoka, rudowłosa, oschła i poważna. Baitsakhan, Donghu, trzynastolatek, najmłodszy Gracz, najokrutniejszy morderca. Jago Tlaloc, Olmek, dziewiętnastoletni Gracz 21 ludu, silny, bezlitosny, szanowany. An Liu, Szang, światowej klasy haker i ekspert od materiałów wybuchowych. Shari Chopra, Harappanka, piękna dziewczyna o skórze koloru ochry. Kala Mozami, Sumeryjka, drobna dziewczyna o hipnotyzującym, zielonym spojrzeniu. Maccabee Adlai, Nabatejczyk, szesnastolatek o posturze 10 lat starszego dziesięcioboisty, ikona zabójczego stylu. Hilal ibn al.-Salt, Aksum, brat wszystkich braci, nadzieja pośród niesprawiedliwości świata. Kto z nich zdobędzie Klucz Ziemi? Które z nich zginie? Jak potoczą się losy Endgame?
     Pierwszy tom cyklu opisuje walkę nastoletnich Graczy. Wojnę ze światem, przeciwnikami, nadludzkimi istotami oraz własnymi słabościami. Każda postać charakteryzuje się wyjątkowymi cechami, umiejętnościami i dojrzałością (a czasem jej brakiem), przez co, fabuła, która podzielona jest na rozdziały,  gwarantuje różnorodność. Idea gry odrobinę przypomina Igrzyska śmierci, z tym, że w przypadku Endgame, uczestnicy nie są ograniczeni przestrzenią, bronią, pożywieniem czy regułami. Dzięki temu rozwiązaniu, autorom udało się zachować pozory rzeczywistości, które choć niewyobrażalne, wywołują obawę przed nadchodzącymi wydarzeniami. Czy Endgame stanie się naszą przyszłością? Czy mijające nas dzieci, to w rzeczywistości wyszkoleni zabójcy?
     Zazwyczaj brak ładu i estetyki przyprawia mnie o ból głowy, jednak tym razem, celowy brak akapitów oraz nietypowy układ tekstu przyciąga uwagę i zmusza do myślenia. Czy dzięki temu będziemy w stanie znaleźć ukryte wskazówki? Ciężko jest określić poziom tłumaczenia, ponieważ w tym wypadku, istotny jest oryginał. Myślę, że pozostawienie nieodmienionych liczebników porządkowych oraz niektórych nazw własnych ma swój cel, choć muszę szczerze przyznać, że poza intrygującym formatem, nie widzę w nim nic szczególnego.
     Endgame jest książką nieszablonową, tajemniczą i w pewnym sensie prowokującą. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny. Każdy ambitny czytelnik marzy o rozwiązaniu fascynującej zagadki, ukrytej między wierszami. Ukryte wskazówki, linki prowadzące do rozmaitych stron oraz nieodgadnione znaczenie liczb są w stanie doprowadzić do szaleństwa, jeśli nie uświadomimy sobie, że wygranie Endgame byłoby wręcz niemożliwe. Przynajmniej jeśli chodzi o mnie. Pomijając wątek gry, autorzy wpletli w fabułę kilka ciekawych i poruszających historii, które dodatkowo umilają lekturę.
     Muszę przyznać, że Endgame mnie nie porwało, jednak z chęcią i niecierpliwością sięgnę po kolejne tomy, które zapowiadają się równie intrygująco, a może nawet bardziej!

Moja ocena: 6/10

Za książkę dziękuję Wydawnictwu SQN!
 
                                                                                      

16 komentarze

Skomentuj
Angelika S
AUTOR
24 stycznia 2017 12:49 delete

Książka robi wrażenie :)

Odpowiedz
avatar
Karolina
AUTOR
24 stycznia 2017 18:47 delete

Zaintrygowała mnie ta pozycja, ale mam do niej trochę sceptyczne nastawienie, zwłaszcza, że piszesz, że Cię nie zaintrygowała. Dam jej szansę, ale raczej nie w najbliższej przyszłości.
Pozdrawiam i zapraszam do mnie.
Karolina z bloga Bookwormscity

Odpowiedz
avatar
24 stycznia 2017 19:53 delete

Przede mną dwa pozostałe tomy, tak jak przed Tobą ;)
Książka, jak i jej fabuła ciekawa i z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy, jednakże jeszcze nie wiem kiedy. Mam nadzieję, że niedługo.

Pozdrawiam,
Alicja w Krainie Książek

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
24 stycznia 2017 20:54 delete

PRZErażenie również ;)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
24 stycznia 2017 20:55 delete

Liczę na to, że kolejne części zwalą mnie z nóg ;)
Jeśli uda Ci się po nie sięgnąć, to mam nadzieję, że spodobają Ci się bardziej!

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
24 stycznia 2017 20:56 delete

Ja właśnie zaczytuję się w drugim tomie, który ze strony na stronę robi się coraz ciekawszy!

Odpowiedz
avatar
25 stycznia 2017 23:59 delete

Jak ją czytałam, to miałam nadzieję, że magicznym sposobem zgarnę główną nagrodę :)

Odpowiedz
avatar
Tali Domi
AUTOR
26 stycznia 2017 18:57 delete

Słyszałam wiele różnych opinii o tej książce, jednak na razie "nie ciągnie" mnie do niej.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie: http://niezapomniany-czas-czyli-o-ksiazkach.blogspot.com/

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
27 stycznia 2017 09:00 delete

Hmmm.. skąd ja to znam? :)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
27 stycznia 2017 09:01 delete

Każdy woli coś innego :)
Ja póki co zachwycona nie jestem, ale druga część robi się coraz ciekawsza, więc kto wie?

Odpowiedz
avatar
livingbooksx
AUTOR
27 stycznia 2017 19:57 delete

Mam w planach tom pierwszy tej serii, bo ogromnie podoba mi się fabuła tej książki :) Myślę, że to coś idealnego dla mnie.
Justyna z livingbooksx.blogspot.com

Odpowiedz
avatar
Amanda
AUTOR
28 stycznia 2017 23:20 delete

Szkoda, że nie porwało, ale może w następnych tomach będzie lepiej. ;) Sama seria jeszcze przede mną, ale planuję ją nadrobić, bo jak na razie jeszcze na żadnej książce od SQN się nie zawiodłam. ;)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
29 stycznia 2017 09:07 delete

W takim razie koniecznie musisz ją przeczytać i przekonać się, czy rzeczywiście jest świetna :)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
29 stycznia 2017 09:09 delete

Ja póki co też nie, jednak na razie Endgame nie porywa... Mam nadzieję, że pozostałe tomy to zmienią ;)

Odpowiedz
avatar
1 marca 2017 14:40 delete

Mam ją na liście i nawet niemal zaczęłam ją czytać w weekend, jednak najpierw postanowiłam zapoznać się z Porwaną Pieśniarką. ;) Ale te zagadki bardzo mnie intrygują. :)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
1 marca 2017 19:20 delete

Może uda Ci się je rozwiązać? :) Koniecznie daj znać jak Ci się podobała!

Odpowiedz
avatar