[PRZEDPREMIEROWO] Oko za oko. Krzywda za krzywdę. Ból za ból.

19:31 20 Komentarze


Perła zaczyna swoje życie jako śmieć ‒ coś niechcianego, na przykład fragment skorupy albo okruch, który przypadkiem trafia do muszli małża.
— Tarryn Fisher

                Człowiek zaczyna swoje życie jako istota sprowadzona na świat nie z własnej woli. Ktoś, kogo charakter kształtowany jest przez najbliższych do momentu, w którym owa istota jest w stanie przeistoczyć nabyte doświadczenie we własne wspomnienia, myśli i czyny.
                Margo, kilkuletnia dziewczyna skazana jest na życie w domu z rozbitą szybą, w Bone, dzielnicy wiecznych przestępstw, ubóstwa i raju dla narkomanów. Jej cierpiąca na depresję matka, która na życie zarabia prostytucją, ignoruje dziewczynkę traktując ją jak służącą, do czasu aż zupełnie przestaje zwracać na nią uwagę. Wszystko się zmienia, kiedy Margo poznaje niepełnosprawnego chłopaka z sąsiedztwa ‒ Judah, który odkrywa przed nią zupełnie inny świat. Dwójka przyjaciół beztrosko spędza swój czas do czasu, aż w Bone ginie dziewczynka. Margo, która nie ma najmniejszego pojęcia o kanonie przyjętych zasad społecznych, rozpoczyna prywatne śledztwo, które na zawsze zmienia jej życie. W dziewczynie budzi się żądza zemsty i sprawiedliwości. Oko za oko. Krzywda za krzywdę. Ból za ból. Życie za życie.
                Już od pierwszych stron nietypowa opowieść wzbudza zainteresowanie wywołując w czytelniku niezdrową ciekawość. Kim są tajemnicze postacie pojawiające się w treści? Jak w rzeczywistości wygląda ich życie? Tarryn Fisher dawkuje informacje w bardzo denerwujący i równocześnie intrygujący sposób. Nie zradzając żadnych szczegółów, prowadzi nas przez nietypową historię, która szybko nabiera tempa. Zdawkowe opisy bohaterów oraz urywane wątki pochłaniają i jednocześnie odtrącają. Zaskakująca fabuła, nieprzewidywalne zwroty akcji, niewyobrażalne decyzje podejmowane przez ludzi oraz wzmagająca się znieczulica społeczna czynią powieść innowacyjną i uzależniającą.
                Tłumaczenie nie pozostawia wiele do życzenia. Nie rozumiem jedynie potrzeby zmiany oryginalnego tytułu z Marrow na nic nie znaczące Margo. Marrow (z ang.) oznacza szpik kostny, do którego autorka często nawiązuje. W anatomii występuje również fraza bone marrow, która jest kolejnym określeniem szpiku, przy czym w tym wypadku, bone odnosi się do nazwy dzielnicy, w której mieszka tytułowa bohaterka. Uważam, że pozostawienie oryginalnego tytułu byłoby bardziej intrygujące, ponieważ uważny czytelnik z ciekawością zabrałby się za rozwiązywanie alegorii zawartych w tekście, zwłaszcza w nazwach własnych. Ciekawym posunięciem była również personifikacja pożeracza, domu, w którym wychowywała się Margo. Od razu zaznaczam, że jest to jedynie moja prywatna opinia (a uwierzcie, jestem osobą bardzo czepliwą jeśli chodzi o dziedzinę tłumaczeń ;). Zmiany w treści w żadnym wypadku nie wpływają na przyjemność czytania!
                Fascynująca, szokująca i realistyczna w swojej fikcyjności. Margo, to nie tylko historia o dziewczynie, która od pierwszych lat swojego życia napotyka same trudności. Nie jest to opowieść o walce z przeciwnościami losu, a raczej stawianiu czoła nieprzychylnej przyszłości. Określiłabym tę książkę jako odmiana thrillera psychologicznego, przy czym niezrównoważenie postaci odbija się na czytelnikach powodując osłupienie i błyskawiczne przewartościowanie opinii na temat całej książki. Tarryn Fisher przedstawia klasę samą w sobie, a przy tym powoduje niewyobrażalny zamęt w głowie. 
                
Moja ocena: 7/10

Przeczytacie? Będziecie w stanie stawić czoła ekstremalnym odchyłom ludzkiej psychiki? ;) 


Za książkę dziękuję Wydawnictwu SQN!

 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Innowacyjna seria powieści młodzieżowych Endgame doczekała się finału. Już 11 stycznia 2017 roku ukaże się ostatni tom trylogii, zatytułowany Reguły Gry. Za polską edycję serii Jamesa Freya i Nilsa Johnsona-Sheltona odpowiada Wydawnictwo SQN i SQN Imaginatio.
                                                                                    
Seria Endgame opisuje zmagania dwanaściorga Graczy reprezentujących starożytne ludy w walce na śmierć i życie. Na szali postawiono losy całego świata. Bohaterowie są zmuszeni odnaleźć trzy zmyślnie ukryte klucze. By do nich dotrzeć rozwiązują skomplikowane zagadki, nierzadko współpracując. Zwycięzca może być jednak tylko jeden! Ktokolwiek znajdzie klucze, wygrywa. Wyłączną regułą Endgame jest brak reguł!

Wzorem poprzednich części na stronach Reguł Gry zostały ukryte zagadki i łamigłówki. Osoba, która najszybciej je rozwiąże wygra 250 tysięcy dolarów.  

Czekacie na kolejną część? Ja już nie mogę się doczekać aż zacznę ją czytać!20 komentarze

Skomentuj
9 stycznia 2017 20:26 delete

To jedna z najbardziej oczekiwanych premier stycznia. Myślałam, że podziała na Ciebie mocniej ale i tak czuję się zachęcona.

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
9 stycznia 2017 20:43 delete

Uwierz mi, że podziałała. Była tak zaskakująca i momentami niedorzeczna, że aż niesamowita! Może nie udało mi się dobrze ubrać tego w słowa :)

Odpowiedz
avatar
Amanda
AUTOR
9 stycznia 2017 20:57 delete

To była petarda! W pewnych momentach, gdy już parę szokujących faktów o Margo wyszło na jaw, byłam tak na wszystko wyczulona, że ze wszystkiego tworzyłam teorie spiskowe! ;D Naprawdę kawał dobrej lektury! ;)

Odpowiedz
avatar
Anonimowy
AUTOR
9 stycznia 2017 21:19 delete

Książka rzeczywiście zapowiada się rewelacyjnie, jeśli chodzi o tłumaczenie tytułu to muszę przyznać ż trochę nad tym myślałam :D doszłam do wniosku że tytuł na który zdecydował się tlumacz sprawia przecietnemu polskiemu czytelnikowi mniej problemów jeśli chodzi o wymowę, no i chyba tłumacz założył że ma do czynienia z czytelnikiem który nie poszukuje gier słownych z oryginalnej wersji (jak widać błednie) :)

Odpowiedz
avatar
10 stycznia 2017 09:02 delete

To bardzo ciekawa propozycja wydawnicza :)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
10 stycznia 2017 14:42 delete

Haha rzeczywiście! Jak się teraz na tym zastanowię to w sumie też tak robiłam momentami :)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
10 stycznia 2017 14:51 delete

Tak jak wspomniałam w przedostatnim akapicie, jestem troszeczkę wyczulona na takie rzeczy, ale to chyba raczej przekleństwo dla wszelakich tłumaczy ^_^ mam tylko nadzieję, że nikt nie weźmie sobie moich słów zbytnio do serca!

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
10 stycznia 2017 14:51 delete

Bardzo ciekawa i warta przeczytania! Polecam :)

Odpowiedz
avatar
10 stycznia 2017 19:49 delete

Chciałabym, żeby powieść podziałała na mnie w podobny, mocny sposób :)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
10 stycznia 2017 20:55 delete

Jeśli kiedykolwiek po nią sięgniesz, życzę Ci, żeby tobą wstrząsnęła (oczywiście w pozytywny sposób!), a jeśli Ci się nie spodoba, to będę czuła się winna... :)

Odpowiedz
avatar
Ania
AUTOR
12 stycznia 2017 14:30 delete

Jestem ciekawa tej książki. :)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
12 stycznia 2017 14:58 delete

Myślę, że warto przeczytać :)

Odpowiedz
avatar
Paula Paulaa
AUTOR
12 stycznia 2017 16:47 delete

Chętnie bym spróbowała przeczytać :)

Zabookowany świat Pauli

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
12 stycznia 2017 19:20 delete

Jak Ci się uda to daj znać! Z chęcią przeczytam czy Ci się spodobała :)

Odpowiedz
avatar
14 stycznia 2017 18:19 delete

Kolejna pozytywna recenzja ^^ Aż czuję, że to książka w sam raz dla mnie, uwielbiam taką tematykę :D

http://guide-to-the-world-of-books.blogspot.com/

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
16 stycznia 2017 14:56 delete

W takim razie koniecznie ją przeczytaj i nie zapomnij podzielić się ze mną wrażeniami! ;)

Odpowiedz
avatar
[Kasia]
AUTOR
8 lutego 2017 20:16 delete

Czytałam już o niej dużo dobrego i nabrałam ochoty, by ją poznać :) Dorzuciłaś właśnie do tej chęci jeszcze garść motywacji :) Ciekawi mnie główna bohaterka, a historia wydaje się mocno niepokojąca :)

Odpowiedz
avatar
Joan
AUTOR
9 lutego 2017 10:38 delete

Ciekawa jestem w jakim stanie ta książka pozostawi Ciebie. Ja byłam mocno zaniepokojona i zdezorientowana, ale właśnie to podobało mi się najbardziej ;)

Odpowiedz
avatar
16 marca 2017 19:47 delete

Jedna z lepszych książek jakie czytałam w tym roku. Inna od wszystkich, daje do myślenia:)
czytanienaprawdeuzaleznia.blogspot.com

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
25 marca 2017 13:46 delete

I powoduje wielki mętlik w głowie! ;)

Odpowiedz
avatar