Strażanicy światła natury, ludzkiej duszy czy mrocznych tajemnic?

11:38 14 KomentarzeSezon rekinów. Czas łowów, krwawych przypływów i gorączkowego oczekiwania na pojawienie się tych zdradliwych, a zarazem ekscytujących kreatur. Galen i Forest wychodzą z siebie próbując dopaść najgroźniejszego ze stad, polującego w okolicy Wysp Farallońskich. Bezsenność, niecierpliwość, skrupulatne notowanie każdego, nawet najmniej istotnego szczegółu towarzyszące na każdym kroku, wydają się nie mieć końca. Do czasu, aż nastaje…

Sezon wielorybów. Czas wielorybich pieśni niosący się tysiącami kilometrów bezkresnego oceanu. Śpiew, którego nie dosłyszy ludzkie ucho, a który stawia na nogi cały podwodny świat. Mick oczekujący na pojawienie się najwspanialszych waleni, samotne rejsy łodzią pośród stad, wynurzających się, żeby kichnąć, podrapać się, bądź po prostu zerknąć na otoczenie. Frustracja spowodowana niemożliwością ujęciach tych bestii w żadnym istniejącym kadrze.


Sezon fok. Olbrzymich, tłustych i nieporadnych ssaków, których celem życia jest walka o najwyższą pozycję w hierarchii stada. Nieustanne wylegiwanie się, kopulacja, konfrontacje. Focze szczenięta zagubione pośród skał przypominających dziurawy ser… Marnotrawienie czasu, zimowa hibernacja pozbawiona pożywienia i niecierpliwe oczekiwanie na pozostałe pory roku, podczas których słonie morskie ponownie przybiorą na wadze.  W kółko, aż po…

Sezon ptaków. Okres, w którym Lucy i Andrew obrączkują, liczą, obserwują i chronią gniazda, ogarnięci swego rodzaju szałem. Czas szczelnych stroi chroniących przed śmiercionośnymi mewami, kasków chroniących przed D.W.G (dziobnięcie w głowę), które stanowi ulubiony sposób atakowania ofiar, okres zapachu guana, które przesiąka przez każdą zamkniętą przestrzeń. Okres, podczas którego archipelag zamienia się w jeden wielki, pierzasty i skrzeczący stan wojenny.

Sześcioro biologów i Miranda, fotograf przyrody. Jedna skrzypiąca chatka, rozpadająca się stróżówka i latarnia morska. Bezkres morderczego oceanu, kilometry zdradliwych kamieni usypujących się spod stóp, wszechobecnego poczucia samotności i niebezpieczeństw czyhających na każdym kroku. Sekrety, podejrzenia, wrogość i śmierć…


Strażnicy światła to książka, która oprócz ciekawej historii przedstawionej oczami Mirandy, stanowi połączenie intrygujących portretów psychologicznych, surowości i piękna natury oraz setek filozoficznych pytań nasuwających się na myśl podczas czytania. Jest to powieść, która ukazuje nie tylko tajniki życia w samotności i odosobnieniu, ale również nieszablonowe zachowania bohaterów ogarniętych swego rodzaju letargiem.

Jedynym minusem znaczącą wpływającym na komfort czytania, jest nadmierny spokój i przerażająca obojętność Mirandy. Zachowanie głównej bohaterki wydaje się bardzo nienaturalne, momentami wręcz przerażające. Ponadto, subiektywne opisy pozostałych postaci pozwalają na obserwowanie zarówno ich jak i biegu wydarzeń jedynie z perspektywy głównej bohaterki, co zaburza możliwość obiektywnej oceny sytuacji i powoduje swego rodzaju konsternację. Jednakże, pomijając ten (jak sądzę) celowy i psychologiczny zabieg, Strażnicy światła to książka, którą warto przeczytać, nawet jeśli nie należy do gatunków, z którymi obcuje się na co dzień. 

Za książkę dziękuję portalowi:

14 komentarze

Skomentuj
29 maja 2017 12:08 delete

Ta książka ma piękna okładkę ;) tu plus dla wydawcy. Przeczytałam pare recenzji i chyba sie skuszę. Pozdrawiam

Odpowiedz
avatar
bookworm
AUTOR
29 maja 2017 17:10 delete

Nie miałam pojęcia, że ta książka jest o tym. Wlaściwie spodziewałam się czegoś całkowicie innego. Nie żebym była niezadowolona, bardzo mi się podoba oryginalność fabuły :)
Pozdrawiam!
Książkowy Zakątek

Odpowiedz
avatar
Rosa Czyta
AUTOR
29 maja 2017 21:34 delete

Na "Strażników światła" mam już chęć od dłuższego czasu, ale wciąż nam jakoś nie po drodze. Miranda i jej zachowanie są z pewnością ważnym elementem dla odbioru całej książki :)

Odpowiedz
avatar
Monika
AUTOR
31 maja 2017 11:14 delete

Juz od dłuższego czasu mam chęć na tę książkę. Wydaje się bardzo interesująca. Zresztą przez wielu jest opisywana jako najlepsza powieść roku.

Odpowiedz
avatar
Agaa
AUTOR
31 maja 2017 22:28 delete

Nie czytałam i to chyba książka nie dla mnie :>

Pozdrawiam Agaa :)
https://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com

Odpowiedz
avatar
loonii
AUTOR
2 czerwca 2017 20:22 delete

To raczej książka nie dla mnie :)

Odpowiedz
avatar
3 czerwca 2017 22:48 delete

Ta ksiązka już a mną. Wiele osób ją wychwala a dla mnie jest ona taka sobie. Miałam wrażenie, że fabua tam nigdy nie przyśpieszy.

Odpowiedz
avatar
[Kasia]
AUTOR
5 czerwca 2017 23:11 delete

Ta refleksyjność i intrygujące portrety psychologiczne to dwa elementy, które mnie zdecydowanie intrygują. Pomyślę o przeczytaniu tej książki :)

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
9 czerwca 2017 08:48 delete

Co prawda opis książki sugeruje co innego, a książka sama w sobie proponuje zupełnie odmienny temat, jednak myślę, że warto ;)

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
9 czerwca 2017 08:49 delete

Spodziewamy się jednego, a dostajemy coś innego, właśnie to najbardziej zaskakuje w Strażnikach światła ;)

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
9 czerwca 2017 08:50 delete

Ważnym, aczkolwiek czasem bardzo denerwującym ;)

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
9 czerwca 2017 08:50 delete

Może nie pokusiłabym się o takie wyolbrzymienie, jednak polecam ;)

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
9 czerwca 2017 08:51 delete

Chyba wiem co masz na myśli, jednak mnie urzekło piękno opisywanej natury i dzikość, która wkradła się między strony, więc jakoś przeżyłam momenty zastoju ;)

Odpowiedz
avatar
Joanna
AUTOR
9 czerwca 2017 08:51 delete

Pomyśl koniecznie, bo moim zdaniem warto! ;)

Odpowiedz
avatar