Pokolenie 21.0 Faza Instagram.

13:42 5 Komentarze
Instagram, Facebook, Twitter, Postable, Pinterest, Buzz i wiele, wiele innych. Czyli przepis na podbój XXI wieku w wydaniu Internetowym.

                Po sześciomiesięcznym urlopie chorobowym spędzonym na rekonwalescencji po operacji na raka piersi, Imogen Tate wraca do pracy w siedzibie magazynu Glossy. Nikt nie podejrzewał, a już na pewno nie główna bohaterka, że wystarczy 180 dni, aby przewrócić do góry nogami całą branżę modową. Zamiast Glossy, pojawia się Glossy.com, na miejscu naczelnej karierę robi dawna asystentka Imogen, Eve Morton, w zamian za dobraną ekipę profesjonalistów, pani redaktor dostaje nowe, młode twarze, które najwidoczniej nie potrzebują snu. A jakby tego było mało, pojawiają się Instagram, Facebook, Twitter, Postable, Pinterest, Buzz, Reddit, LinkedIn, a do tego lajki, followersi, selfie, hashtagi, kody HTML i tak dalej… I jak tu nie zwariować?!
                Pomijając kłopoty w pracy, mnóstwo Internetowego nadrabiania oraz wiecznie niezadowoloną Eve, Imogen zmaga się z problemami dzieci dorastających w dobie Internetu, oraz wiecznie nieobecnych rodziców. Szkoła, praca, dom, terapia, gabinety lekarskie, pokazy mody, redakcja, sesje fotograficzne, przymusowa siłownia. Czy w tym błędnym kole znajdzie się miejsce na odpoczynek, czas spędzony z rodziną, przyjaciół i szczęście? Czy w dobie Internetu jest szansa na choć odrobinę prywatności? Czy pokolenie gadgetów zawładnie światem?
                Lucy Sykes i Jo Piazza przedstawiają czytelnikom przykrą walkę z pędzącą do przodu codziennością. Wojnę, którą toczą ze sobą dwa różne pokolenia. Autorki uświadamiają, że wystarczy zaledwie jeden dzień, żeby to co klasyczne przeobraziło się w starodawne i niemodne, a to co wczoraj było niemożliwe, dzisiaj robiło furorę na całym świecie. W czasach, kiedy najdrobniejsze osiągnięcie życiowe przemierza cyberświat z prędkością światła, niedostosowanie się do jego tempa grozi wyginięciem. Pomysł goni pomysł, aplikacja podbija Internet, a popularność mediów społecznościowych rośnie na każdym kroku. Czy można się w tym wszystkim połapać? Książka doskonale ukazuje obie strony medalu nie szczędząc przykrych sytuacji, które spotykają wszystkich na co dzień. Autorki opisują zarówno korzyści jak i przekleństwa życia w dobie Internetu, a co najważniejsze przestrzegają przed jego niebezpieczeństwami czyhającymi na każdym kroku.
                Pomijając kilka drobnych wpadek słownych oraz dziwny zapis niektórych Internetowych nowinek, tłumaczenie nie wzbudza żadnych sprzeciwów. Język książki dopasowany jest do standardów XXI wieku, nie znaczy to jednak, że tak jak w prawdziwym świecie, dialogi są pełne skrótów i wymyślonego, niezrozumiałego slangu. Nawiązywanie do wielu utworów muzycznych, ikon branży modowej, czasopism, filmów i książek dodatkowo umila lekturę, pomagając ocenić poziom znajomości kultury Stanów Zjednoczonych.
                Przyjemna, zabawna, wzruszająca i ‒ co najważniejsze ‒ prawdziwa. Diabeł używa Instagrama, to powieść, po którą powinna sięgnąć każda kobieta, która zmaga się z przeciwnościami losu i postępem technologicznym. Imogen Tate to postać, z którą utożsamić może się połowa kobiet na świecie. Ikona stylu, którą powinna naśladować druga połowa damskiej populacji. To właśnie dlatego, oprócz gwarantowanej dawki rozrywki, Lucy Sykes i Jo Piazza prezentują nam idealny przewodnik medialny XXI wieku!

Moja ocena: 6/10Za książkę dziękuję portalowi Granice.pl! 

               

5 komentarze

Skomentuj
[Kasia]
AUTOR
6 stycznia 2017 18:06 delete

Nie czuję się jeszcze w pełni przekonana do tej lektury, chociaż ciekawe jak główna bohaterka odnalazła się w nowej sytuacji. I w sumie nie czytałam jeszcze książki, gdzie media społecznościowe byłyby kluczowym elementem fabuły. Na pewno się zastanowię nad jej przeczytaniem :)

Odpowiedz
avatar
Panna Joanna
AUTOR
6 stycznia 2017 19:12 delete

Nie sądzę, żeby ta książka podbiła rynek czytelniczy, jednak cieszę się, że miałam okazję ją przeczytać, ponieważ uświadomiłam sobie, że wszystkie niebezpieczeństwa wynikające z korzystania z sieci są poważniejsze niż myślałam.

Odpowiedz
avatar
Jabłuszkooo
AUTOR
8 stycznia 2017 13:44 delete

Bardzo podoba mi się opis tej książki, więc jak znajdę w bibliotece to chętnie przeczytam :) Do tego ma śliczną okładkę i intrygujący tytuł :P

Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♥
SZELEST STRON

Odpowiedz
avatar
Panna Joanna
AUTOR
9 stycznia 2017 13:29 delete

Tak, co do okładki muszę się zgodzić. Tytuł bardzo przypomina mi o książce 'Diabeł ubiera się u Prady", która niesamowicie przypadła mi do gustu, tak więc nie mogłam się powstrzymać i sięgnęłam po tę książeczkę :)

Odpowiedz
avatar
[Kasia]
AUTOR
16 stycznia 2017 20:49 delete

To duży plus jeśli książka niesie ze sobą taką - ważną przecież - lekcję :)

Odpowiedz
avatar