Nietypowy dekalog... jak widać również kobiecy!

12:11 0 Komentarze
Wiem jak wykorzystać potencjał.
— Adam Nawałka
                Oaza pozornego spokoju, niepozorna siła motywacji oraz elegancki mężczyzna z klasą. Jednym słowem ‒ Nawałka.
                Historia polskiej piłki nożnej zanotowała mnóstwo wzlotów i upadków. Pojawiły się momenty chwały oraz narodowej nienawiści, etapy bezgranicznego wsparcia oraz krytyki napływającej z wielu stron. Jednakże, żadna z tych rzeczy nie powstrzymała mężczyzny, który za cel obrał sobie stworzenie wyjątkowej kadry narodowej, co do tej pory okazuje się planem na medal.

                Każdy, czy to zagorzały czy przeciętny fan piłki nożnej, marzy o spotkaniu z gwiazdami murawy, uczestniczeniu w treningach, zebraniach, konferencjach czy zgrupowaniach. Jednak, większość nigdy nie dostaje takiej okazji. W Internecie roi się od rozmaitych plotek, artykułów oraz filmików nagrywanych na potrzeby promocji. I w tym momencie pojawia się Dekalog Nawałki, pozycja numer jeden na liście każdego kibica. Książka przedstawia wydarzenia od pierwszego meczu eliminacyjnego po niefortunny aczkolwiek bardzo wyrównany pojedynek z aktualnymi Mistrzami Europy. Marcin Feddek towarzyszy kadrze podczas treningów, meczów oraz krytycznych momentów, pojawiających się na każdym kroku. Jednak nie to jest najważniejsze. Książka przedstawia nie tylko suche fakty. Autor przenosi nas w realny świat piłkarski, pozwalając doświadczyć prawie niemożliwego. Czytając tę historię, każdy może poczuć się tak, jakby towarzyszył reprezentacji na każdym kroku. Czy to słuchając motywacyjnej przemowy kapitana, czy biorąc udział w pamiętnej imprezie po wywalczeniu awansu na Euro 2016. Dekalog Nawałki umożliwia przeniesienie się nie tyle za kulisy, co na miejsce kadrowiczów. Pozwala poczuć ducha walki, siłę wsparcia oraz bezgraniczną wiarę trenera, który do tej pory dokonuje niemal cudów.
                Marcin Feddek wspina się na wyżyny swoich możliwości, zwięźle, aczkolwiek dokładnie opisując wszystko co ma związek z naszą kadrą. Treść ujęta nieskazitelnym językiem wywołuje mnóstwo wzruszeń oraz pozwala na ponowne przeżycie najbardziej emocjonujących chwil polskiej piłki nożnej. Pomimo ciągłego odnoszenia się do faktów, w treści nie brakuje zabawnych anegdot oraz uchwyconych dialogów pomiędzy piłkarzami, które dodatkowo wzbogacają całą historię oraz rozładowują niepotrzebne napięcie.
                Dekalog Nawałki czyta się szybko i przyjemnie. Może nie jest to typowa pozycja dla kobiet, jednak nikt, kto choć odrobinę interesuje się piłką nożną nie pożałuje sięgnięcia po tę książkę. Polecam!

Moja ocena: 7/10


Za książkę dziękuję Wydawnictwu SQN!